Kalın barsaktan başlayıp dev boyuta ulaşarak karaciğere sıçrayan tümör NCR İntrerntional Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Kaplan tarafından yapılan 5 saatlik başarılı bir operasyonla temizlendi. Ameliyatı gerçekleştiren NCR International Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Kaplan, hastada kalın bağırsaktan köken alan bir tümörün karaciğere sıçrayarak burada dev boyutlara ulaştığı ve karaciğerin sağ yarısını kapladığını tespit ettiklerini söyledi.

İyi bir hazırlık yapılarak tümörle kaplanmış olan karaciğerin sağ yarısının başarılı bir operasyonla tamamen alındığını ve kalın bağırsaktaki ana yapı ile birlikte vücudun tümörden tamamen temizlediğini belirtti. Hastanın ameliyat sonrası hızla düzeldiği ve hastada bırakılan karaciğer yarısının da kendini zamanla yenileyeceğini ifade eden Doç. Dr. Kaplan, hastanın ameliyat sonrası 4. günde taburcu edildiğini dile getirdi.

Tıpta çok hızlı gelişmeler yaşandığını ve hastalara en doğru tedaviyi uygulayabilmek için güncel tıp bilgilerini yakından takip ettiklerini ifade eden Doç. Dr. Mehmet Kaplan, hastaların da bu gelişmelerden faydalanabilmeleri için doktor ve hastane seçerken çok iyi araştırma yapmaları gerektiğini, aksi halde yetersiz tedavi nedeniyle arzu edilen sonucun alınamayacağına dikkat çekti.  

Eskiden dokunulmaz denilen tümörleri şimdi alınıyor

Kalın barsak tümörleri dünya genelinde en sık görülen 3. sıradaki tümördür ve karaciğer bu tümörün en sık yayıldığı organdır. Eskiden kalın barsak tümöründen karaciğere yayılım evre 4 olarak kabul edildiğinden bu tümörlere dokunulmazdı. Ancak; son 10 yılda ameliyat teknikleri ve tıp teknolojisi ciddi oranda ilerledi ve bu hastalarda karaciğer ameliyatları daha fazla yapılmaya başlandı. Böylece karaciğere sıçrama olsa bile cerrahi olarak tümör odaklarının temizlenmesi ile hastanın sağ kalım süresinin ciddi olarak arttığı anlaşıldı ve bu tür hastalarda karaciğer ameliyatı tedavinin standart parçası olarak kabul gördü. Elbette kemoterapi, ışın tedavisi ve diğer tedavileri de düşündüğümüz zaman kanserle savaşta elimiz her geçen gün daha da güçleniyor.

 

Konusunda uzmanlaşmış merkezlere başvurun

Kalın bağırsaktan karaciğere yayılan tümörün ameliyatla nasıl temizleneceği, tümörün boyutlarına, sayısına ve karaciğerde nereyi tuttuğuna bağlı olarak değişmektedir. Ancak hastaların dikkate alması gereken husus, bu tür ameliyatların kalın barsak ve karaciğer tümörleri konusunda uzmanlaşmış merkezlerde yapılması gerektiğidir. Örneğin karaciğer tutulumu olan birçok hasta ameliyatla etkili şekilde tedavi edilebilmesine rağmen, kanser kliniklerinin hepsi ameliyatı bir seçenek olarak sunan uzmanlara sahip olmayabilmektedir.  Bu nedenle maalesef bir kısım hasta yetersiz tedavi edilebilmektedir.