FİZİK TEDAVİDE PRP (PLATELET RİCH PLASMA) UYGULAMASI

 

NCR İnernational Hospital Fizik Tedavi Uzmanı Dr. M.Sefa Yalçın, kas-iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıklarının iyileşmesinde kullanılan PRP (Platelet Rich Plasma)  tedavisi hakkında bilgi verdi. PRP ile Omuz ağrıları, ön çapraz bağ yaralanmaları, eklem kireçlenmesi, ayak bileği burkulmaları gibi birçok rahatsızlığın tedavi edilebiliyor.

 

PRP (Platelet Rich Plasma)  Nedir?

PRP uygulaması; bir kişiden çok az miktarda kanın alınarak özel bir tüple santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve PRP’nin yine aynı kişiye enjeksiyon yolu ile geri verilmesini  temel  alan bir uygulamadır.

Trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan ‘büyüme faktörlerini’ yapısında bulunduran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanın trombositleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı; bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda trombositi ulaştırabilmektir. Böylece hasarlı dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır.

Hangi durumlarda uygulanır?

İnsan vücudunun hastalıkları iyileştirme potansiyeli olduğu artık biliniyor. Kişinin kendi kanıyla iyileşmesine imkân veren PRP tedavisi ilaç yerine bu potansiyeli kullanan yeni bir tedavi yöntemi. PRP tedavisi omuz ağrıları, aşil tendiniti, karpal tünel sendromu(sinir sıkışması), tenisci dirseği, golfçü dirseği, ön çapraz bağ yaralanmaları; diz, omuz,kalça eklem kireçlenmesi, diz kapağı tendiniti, ayak bileği burkulmaları, topuk dikeni, bel kireçlenme ve fıtıklarında ve kulunç ağrısı olarak bilinen kas gerginliklerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Tedavi süreci

Genellikle 2-3 hafta arayla 2-4 aylık dönem içinde 3 enjeksiyona kadar yapılabilir. İşlemden sonra doku iyileşmesini hızlandırmak için fizik tedaviye devam edilmelidir. Hastaların birçoğunda ilk enjeksiyondan sonra iyileşme görülür. Birçok bilimsel çalışmada başarı oranının %80-%85 oranında olduğu gösterilmiştir. PRP kişinin kendi kanından alınıp hazırlanması nedeni ile herhangi bir yan etkisi yoktur. Yalnızca yapıldığı bölgede geçici bir ağrı ve şişme yapabilir. Bu etki 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer. PRP tedavisi hemen etki eden bir çözüm değildir. Yaralı bir dokuların yenilenmesi ve tamiri zaman alacaktır. PRP tedavisinin amacı dokuları iyileştirerek ağrıyı geçirmek olduğu için, sonuçları almak uzun sürebilir. İlk iyileşmede belirtileri birkaç hafta içinde görülebilir ve iyileşme zamanla artarak devam eder.

 

Trombosit miktarının n tedaviye etkisi

Tedavinin başarılı olması için kullanılan malzemenin PRP için gerekli ayrıştırma işlemini sağlıklı bir şekilde yapılabilecek kalitede olmalıdır. Maalesef basit laboratuar tüplerinde kanı santrifüj ederek ilkel yöntemlerle PRP hazırlığına ve tedavide kullanıldığına şahit oluyoruz. PRP için gerekli trombosit ayrıştırma işlemi bu iş için geliştirilmiş ve optimize edilmiş özel kitler ve santrifüj cihazları ile yapılmalıdır. Aksi taktirde elde edilen sıvıdaki trombosit miktarı iyileşme için gerekli sayıda olmayacak ve tedavi başarısız olacaktır.

 

Sonuç olarak; PRP’nin herhangi bir yan etkisi yok denebilir. PRP’de hastanın kendi kanı kullanıldığı için, enfeksiyon riski yoktur ve alerjik reaksiyon ihtimali ise çok düşüktür. PRP tedavisinin bir diğer avantajı ise hasta ilaç içermediğinden dolayı kalp ve böbrek hastalığı olanlarda da kolaylıkla uygulanabilmektedir.

 

Bilgi ve Randevu için: 0342 211 99 30