Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanımız Dr. Mehmet Sefa Yalçın Romatizmal hastalıklar arasında bulunan ve Gaziantep’te de oldukça yaygın görülen Fibromiyalji hakkında bilgi verdi. Fibromiyalji hastalığının kaslarda uzun süre devam eden ve vücutta git gide yaygın hale gelen ağrılarle ortaya çıktığıını belirten Dr. Yalçın, bu ağrıların kişi ayağa kalkamaz hale getirebildiğine dikkat çekti.

Halk arasında yumuşak doku romatizması olarak da anlandırılan Fibromiyalji’nin, en ağır romatizal hastalık olarak gösterildiğini ifade eden Dr. Yalçın, hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkında şu bilgileri paylaştı.

 

Fibromiyalji hastalığı nasıl oluşur?

Fibromiyalji hastalığının tam olarak neden meydana geldiği ve nasıl oluştuğu bilinmemekle birlikte bazı çalışmalarda uyku bozukluğu ve düzensiz uyuma, kas dokusunu çok fazla yorma gibi sebeplerden meydana gelebileceği yönünde bilgilere yer verilmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Bu hastalık genellikle sabahları çok yorgun ve uyanmakta güçlük çekme durumuyla meydana gelmektedir.  Bu belirtilerin yanında;

1- Nefes almakta zorlanma

2- Kulak çınlaması

3- Sürekli halsizlik

4- El ve ayaklarda meydana gelen karıncalanma hissi

5- Ruh halindeki ani değişimler

6-  Uyku kalitesinde meydana gelen azalmalar

7- İrritabl (huzursuz) ya da aşırı aktif mesane

8- Pelvik bölgesinde meydana gelen ağrılar

9- Sürekli meydana gelen kabızlık sindirim sistemi ile meydana gelen problemler

 

Fibromiyalji Kimlerde Görülür?

Fibromiyalji hastalığı hem kadında hem de erkeklerde görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle kadınlarda 25-55 yaş aralığında görülmektedir. Aynı zamanda bu hastalık yumuşak doku romatizması olduğu için erkeklerde ve çocukluk döneminde de görülebilmektedir.

 

 Fibromiyalji Tedavisi nasıl yapılır?

Fibromiyalji çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Bu hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır. Tıbbi tedavilerin yanı sıra bu hastalığın genellikle alternatif tıp yöntemleriyle tedavisi yapılmakta bu yöntemler de hastalığın seyrini etkilememekle birlikte ortaya çıkan olumsuz etkileri hafifletmek için kullanılmaktadır.

Fibromiyalji Tıpta tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Fibromiyalji Tedavisi çeşitli türlere ayrıldığından tıpta da birçok tedavi yöntemi belirlenmiştir. Belirlenen tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Ozon tedavileri

Kasık masajları

Germe gevşeme eğitimleri

Masaj programları

PRP (Trombositten Zengin Plazma),

Nöralterapi,

Proloterapi,

Fibromiyalji hastalığından korunmak için neler yapmak gerekir.

Bu hastalığın size gelmeden önce engellemeniz gerekir. Aksi taktirde tedavisi zor olan bir hastalıktır ve sizi hem sağlık açısından hemde bütçe açısından oldukça zorlayacaktır.

 

İşte Fibromiyalji hastalığından korunmamanın yolları…

Sürekli olarak egzersiz yapmak, egzersiz programlarını düzenli bir şekilde ayarlamak.

Uykudan önce kafein içeren içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak… Örneğin; çay kahve ve kola gibi…

 

Fibromiyalji hastalığı bir romatizma hastalığı olduğu için mümkün olduğunca kuru ve nemsiz ortamlarda bulunmak.

 

Aynı zamanda bu hastalığa yakalanan kişilerin fizik tedavi uygulamalarından sıcak uygulama, derin ısıtıcılar ve elektriksel stimülasyon, masaj ve kaplıca kürleri tavsiye edilmektedir.