Diğer Sağlıklı Yaşam Önerileri İnceleyebilirsiniz

TAMAMINI GÖR

Erkek çocuklarda görülen inmemiş testis rahatsızlığı, çocuğun cinsel geleceği, üretkenliği ve psikolojisi açısından oldukça önemlidir. İnmemiş testis, erkek çocuklarında testislerin yumurtaların) skrotumda (torbada) olmaması durumudur. Buna hormonal bozukluklar ve irsiyet (genetik) gibi nedenler yol açabilir.

İNMEMİŞ TESTİS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Skrotumun (torbanın) içinin boş olması, testislerin skrotumun içinde olmamasıdır. İnmemiş testisin teşhisinde en önemli şey, doktorun muayenesidir. Bu işte uzman olmuş hekimler tarafından mutlaka testisler muayene edilmelidir. Muayene konusunda bir şüphe varsa ultrason ve MR filmleri yardımcı olabilir.

İNMEMİŞ TESTİS NEDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR?

İnmemiş testis mutlaka tedavi edilmelidir. Özellikle iki taraflı olanların tedavisi önemlidir; Eğer erken fark edilip ameliyat yapılmaz ise:

1. İleri zamanlarda çocuğun olmaması

2. Testis hormonlarının gelişmemesi ve buna bağlı olarak erkeksi karekterin oluşmaması

3. Testis kaynaklı kanserlerin önüne geçilmesi

4. İnmemiş testisler de dışarıdan gelecek travmaya açık olduğu için travmanın önlemesi

5. Skrotumun boş olması nedeniyle psikolojik olarak olumsuz duygular baş göstermemesi açısından ameliyat mutlaka yapılmalıdır.

OĞLUMUN TESTİSLERİ YERİNDE Mİ?

Erkek çocuklarda görülen inmemiş testis rahatsızlığı, çocuğun cinsel geleceği, üretkenliği ve psikolojisi açısından oldukça önemlidir. İnmemiş testis, erkek çocuklarında testislerin yumurtaların) skrotumda (torbada) olmaması durumudur. Buna hormonal bozukluklar ve irsiyet (genetik) gibi nedenler yol açabilir.

NE ZAMAN AMELİYAT EDİLMELİDİR?

İnmemiş testisin ameliyatı oldukça acildir. İlk altı ay içerisinde ameliyatın mutlaka yapılması gerekir. Ameliyat geciktikçe yukarda kalan yumurta ısı farkından dolayı gelişemez ve ilerde sperm sayısı ve sperm kalitesi gibi önemli görevlerini yerine getiremez.

YAŞ İLERLEDİKÇE TEDAVİ ŞANSI AZALIR

2 yaşını geçmiş hastaların ameliyatları yapılsa dahi testiste belli bir miktar hasar oluşur. Ameliyat yaşı ilerledikçe bu hasar artar. Eğer iki testiste birden sorun varsa, çocuk sahibi olma şansı da kalmaz.

AMELİYAT ve SONRASI

Ameliyatı oldukça basit bir operasyondur. Yaklaşık 30 dakika sürer. Hafif bir anestezi altında yapılır. Sabah yapılıp öğleden sonra eve gönderilir.Taburcu edildikten sonra hastanın evinde birkaç gün dinlenmesi önerilir. Ev içinde hareket etmesinde ve yürümesinde hiçbir sakınca yoktur. Torbada şişlik ve sertlik birkaç hafta devam edebilir, sonra kendiliğinden geçer. İndirilen yumurtanın gözlenmesi ve kontrolü için ameliyat sonrası belirli aralıklarla kontrol muayenesi uygun olur.

BİLİNÇLENDİRİLME ÖNEMLİDİR!

Anne babaların erkek evlatları doğar doğmaz yumurtalarını kontrol etmeleri, gerekirse de bir çocuk cerrahi uzmanına göstermeleri önemlidir. Özellikle okul çağı çocuklarında, o yaşa gelene kadar fark edilmeyen sorun konusunda aileler ve eğitmenler bilinçlendirilmelidir. Okul çağı döneminde özellikle birinci sınıf çocuklarının genital muayenesi ihmal edilmemelidir. Çocukların en az yüzde 10’unda cinsel (genital) sorunlar görüldüğü bilinmektedir