Diğer Sağlıklı Yaşam Önerileri İnceleyebilirsiniz

TAMAMINI GÖR

ŞEKER HASTALIĞI TEDAVİSİNDE ÇIĞIR AÇAN GELİŞME

 

Günümüzde Tip-2 diyabetin kesin tedavisine en yakın seçeneğin barsak ameliyatıdır. Uluslar arası diyabet kılavuzlarına göre vücut kitle indeksi 30’un üstünde olan Tip-2 şeker hastalarının bu ameliyatlar için uygun olduğu bilinmesine rağmen, bu kriterleri tutturan hastaların değişik nedenlerle sadece %1’den az kısmı ameliyat ile tedavi olma şansını yakalayabilmektedir. 

 

İnsanlar hala farkında değiller

Bu ameliyatlar hayat kurtarmasına rağmen, insanlar hala bunun farkında değiller. Karşımızdaki en büyük engel özellikle şişmanlık ile ilgili yanlış düşüncelerdir. Halkın büyük çoğunluğu bu ameliyatların estetik ameliyat olduğuna inanıyor ve ne yazık ki birçok hekim de aynı şekilde düşünüyor.  

 

Tip-2 diyabet tedavisinde çığır açan keşif

Mide veya bağırsağın değişime uğratıldığı bu ameliyatlarla insanların sadece kilo vermesine yardımcı olmuyoruz, aynı zamanda insulin üretimini düzenleyen bağırsak hormonlarını da değiştiriyoruz, böylece Tip-2 diyabetin de düzelmesini sağlıyoruz. Bu ameliyatı olan Tip-2 diyabetlilerin %60’dan fazlası, tamamen iyileşerek diyabetsiz hayatın keyfini çıkarırken, geriye kalan %40’lık bir kesimde de büyük bir iyileşme kaydediliyor. Malumunuz bilim asla durmuyor, sürekli daha iyi ve daha etkili tedaviler araştırılıyor. Bu sayede yan etkileri ve riskleri daha düşük yeni nesil ameliyatlar sayesinde bu iyileşme oranları her geçen gün daha da artıyor. Bu nedenle birçok otorite, Tip-2 şeker hastalığının tedavisinde insulinin keşfinden sonraki en önemli buluşun diyabet ameliyatları olduğunu düşünüyor.  

 

Ameliyat şeker hastalığını nasıl düzeltiyor?

Tip-2 şeker hastalığı için yapılan ameliyatlara metabolik cerrahi adını veriyoruz ve her hastanın tıbbi özelliklerine uygun birçok ameliyat seçeneği bulunuyor. Bu meliyatların ortak özelliği midenin küçültülmesi ve ince bağırsaklarda yer değiştirme yapılmasıdır. Böylece acıkma hissi azalır, daha az yiyecek sindirilirken daha fazla tokluk hissi olur. En önemlisi de insulinin vucut tarafından etkili şekilde kullanılabilmesini sağlayan bağırsak hormonları devreye girer. Ayrıca safra asitleri ve bağırsak florasındaki değişiklikler de kan şekerinin düzelmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, diyete ve ilaçlara cevap vermeyen Tip-2 şeker hastalarına bu ameliyatların mutlaka standart bir tedavi seçeneği olarak sunulması gerektiğini düşünüyorum.

 

Diyabet nedir?

Diyabet, kişinin kan şekerinin aşırı yüksek olmasına neden olan bir durumdur. Tip-1 herhangi bir yaşta görülebilirse de genellikle çocukluk çağında başlar. Diyet ve yaşam tarzı ile ilgili değildir. Tip-2 diyabet çok daha yaygın görülen tiptir. Genellikle erişkinlerde görülür ve obezite ile ilişkili olabilir. Diyabet tamamen geliştiğinde ciddi bir hastalık haline gelir ve hastaların yarısından fazlası kullandıkları şeker haplarına, insulin iğnelerine ve sıkı diyete rağmen kan şekerlerini kontrol altına alamayabilirler. Hastalık ilerledikçe böbrek yetmezliği, körlük, kalp hastalığı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Erişkinlerde görme kaybı ve körlüğün en yaygın nedeni Tip-2 şeker hastalığıdır.