Son dönmelerde sıkça bahsedilen ve ivme kazanan Genital Estetik ve Kozmetik Jinekolojik hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir. “Genital Estetik” ameliyat ve uygulamaları, kadınlarda genital bölgeye yapılan her türlü kozmetik uygulamalar kadın genital bölgenin estetik ve işlevsel fonksiyonların düzeltmek amacıyla yapılan girişimlerdir. Genel anlamda ‘Kozmetik Jinekoloji’ alanında yer alır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı içinde yer alan çok özel bir daldır.

GENİTAL ESTETİK NEDİR?

Günümüzde yaşam şartların değişmesi ile birlikte, kadınların genital görüntü ile ilgili beklentileri artmıştır. Kadınlarda doğuştan veya doğum sonrası deformasyon ve yaşla orantılı genital sarkmalar ve gevşeklikler cinsel hayatlarını da etkilemektedir. Genital bölgesinin estetik olarak düzgün olması kadının kendine olan güvenini artırıyor, karşı cinsle olan ilişkisinde kendisini çok daha mutlu hissetmesini sağlıyor. Genital estetik tüm bu sorunlara yönelik etkili çözümler barındırmaktadır. Genital yapıyı oluşturan bölümler: • Vagen • Büyük dudaklar (Labium majus) • Küçük dudaklar (Labium minus) • Kızlık zarı (Hymen) • Dudakların üst kısmı-tepe bölgesi (Mons pubis) Genital bölgeyi oluşturan bu bölümlerde yaşanan deformiteler, estetik açıdan kötü bir görünüme yol açabilir ve bununla birilikte kadında güvensizlik, cinsel isteksizlik, kendini yetersiz görme tatmin olamama ya da utanma gibi sorunları ortaya çıkarabilir. Günümüzde kadınların önemli bir kısmı estetik sorunlarının farkında olmasına rağmen bunları rahatlıkla dile getirememekte, bu sorunları paylaşamamakta yalnız başına çözüm aramakta ve stres yaşamaktadır. 

Genital estetik ameliyat ve uygulamaları nelerdir?

► Labioplasti (İç ve dış dudak estetiği)

► Klitoris Üzeri Katlantıları Düzeltme Operasyonları (Klitoral hudoplasti)

► Ameliyatla Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

► Genital bölge beyazlatma

► G noktası Büyütme (G spot augmentasyon)

► Lazerle Vajina Yenileme, Sıkılaştırma

► Büyük dudaklara dolgu (Labia majora enjeksiyonları)

► Büyük dudakların ameliyatla küçültülmesi (Labia majora estetiği)

► Kızlık Zarı Onarımı - Dikimi (Himenoplasti)

► Pubis Tepesi Estetiği (Puboplasti- Venüs Estetiği)

Labioplasti vajina girişindeki küçük dudaklar ve onun hemen dış kısmında yer alan büyük dudakların normalden daha büyük veya sarkık olması durumunda düzeltilmesidir. Bazen sağ ve sol arasında farklılıkları da olabilir. Yine labioplasti ile her ikisi de eşit büyüklüğe getirilebilir. Labioplasti görsel ve estetik kaygılarla hastaların en sık başvurduğu genital estetik operasyonudur. Labiumların normalden büyük, sarkık veya simetrik olmaması bu bölgenin uzun süre nemli kalmasına yol açarak vajina iltihabı veya Bartholin bezi apsesi oluşmasına neden olabilir. Bazen normalden daha büyük olan dudaklar, ağrılı cinsel ilişkiye yol açar. Dış genital organı ile ilgili estetik kaygıları olan kadınlar zaman içinde kendilerine olan güvenlerini kaybederek cinsel yaşamlarında olumsuzluklar yaşayabilirler. Dış genital dudakları normalden büyük, sarkık veya simetrik olan kadınlar mayo, bikini veya dar pantolonları giyememektedirler. Klitoris Estetiği: Klitorisin yanlarındaki sarkmış deri oluşumları klitorisin aşırı belirgin, düzensiz ve çıkıntı olarak görünmesine neden olabilir. Klitoris estetiği ile klitoris yanlarında yer alan bu fazla deri parçaları uzaklaştırılarak klitoris düzeltilebilir. Bu operasyon bazı hastalarda cinsel haz açısından fayda sağlamaktadır.

Vajinoplasti : Hastalarda görülebilen sık cinsel ilişki sonrasında, fazla doğum sayısından kaynaklı genişleme, bolluk ve elastikiyet kaybı oluşabilir. Bu nedenle sıkılığı ve esnekliği azalmış olan vajinaya tekrar bir sıkılık kazandırmak amacı ile uygulanan ameliyata vajina daraltama, vajina sıkılaştırma ya da vajina estetiği adı verilmektedir. Operasyonun amacı vajina ön ve arka duvarını normal hale getirmektir. Vajinanın genişliğinin fazla olması doğum yapmamış kişilerde bile cinsel ilişki esnasında boşluk hissi, vajinadan gaz çıkışı ya da sese neden olabilir. Vajinoplasti yani, vajina daraltma ameliyatı ya da labioplasti ameliyatı olmak ileride normal doğum yapmayı engelleyen bir durum değildir. Fakat vajinal daraltma ameliyatı ardından normal yöntem ile doğumun gerçekleşmesi vajinanın tekrardan genişlemesine sebep olacaktır. Himenoplasti: Kızlık zarının onarılması-dikilmesi işlemine verilen isimdir. Geçici ve kalıcı olarak yapılmaktadır. G Nokta Orgazm Aşısı: G noktası büyütme işlemi yani Türkiye’de bilindiği adıyla orgazm aşısı G noktasının yağ enjeksiyonu veya hyaluronik asit veya PRP (kök hücre) içeren dolgu maddesiyle büyütülme işlemidir. G noktası büyütme işlemi gerçekleştirilmesiyle silinen bölge tekrar belirgin hale gelir ve kadının orgazmı kolaylaşır. G noktasının büyütülme işlemi cerrahi bir ameliyat değildir ve riskleri yok denecek kadar azdır. İşlem ortalama olarak 1 dakikadan az sürer. Genital Plateletten Zengin Plazma, özellikle klitoris ve G spot bölgesinde hassaslaşma sağlayarak orgazm fonksiyonunu kolaylaştırmaktadır. İşlem O shot (Orgazm aşısı) olarak da bilinir. Büyük Dış Dudak Dolgu Ve Renk Açma : Zamanla dış dudakta incelme çökme ve gevşeme meydana gelebilir. Özellikle kırışıklık ve renk değişikliği hastaları rahatsızlık vermektedir. Dolgunluğu sağlamak amacıyla çeşitli dolgu maddeleri ve kök hücre tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca renk açmak amacıyla çeşitli uygulamalar mevcuttur. Özellikle son yıllarda genital estetik ve kozmetik jinekoloji dünyada ve türkiyede yaygınlaşmaktadır. Genital estetik operasyonu hastanın şikayeti ve doktorun muayenesinden sonra karar verilir.Genital estetik her yaşta uygulanabilir. Uygulama sonrasında hasta daha özgüvenli rahat ve konforlu bir yaşam söz konusu olabilir.